Hotel Del Luna Konusu ve Oyuncuları - 2019 Kore Dizi Önerileri

Hotel Del Luna Konusu ve Oyuncuları

Dizi izlemeye odaklandığım için uzun bir süre ara verdiğim tanıtım yazılarıma Hotel Del Luna ile geri dönüyorum dostlar. Biliyorsunuz ki Hotel Del Luna 2019’un en çok konuşulan dizilerinden biri oldu. Bu kadar ilgi çektiği için ben de meraklandım tabi ki. Yaptığım bazı denemelerden sonra güncel dizi izleyemediğime karar verdiğim için bütün bölümlerin yayınlanmasını sabırsızlıkla bekledim. Birkaç hafta önce diziyi izleyip bitirmiş bulunuyorum ve tanıtım yazımı daha fazla ertelemek istemediğim için geçtim bilgisayarımın başına. Ulusun küçük kız kardeşi IU ile Yeo Jin Goo’nun başrollerini paylaştığı Hotel Del Luna’yı incelemeye başlayalım.

Kıyafet, makyaj, mekan seçimi, görsellik gibi şeylere önem veriyorsanız izlemekten çok keyif alacağınızın garantisini veriyorum. Hotel Del Luna kesinlikle göze hitap eden bir dizi. Her bir detayı incelerken zaman uçup gidiyor. Ancak fantastik K-dramalardan hoşlanıyorsanız ve sırf bunun için izlemeyi düşünüyorsanız çok beğeneceğinizin garantisini veremem, kurgu bakımından çok daha iyi diziler var. Ben için ilk 7-8 bölüm boyunca sıkıldığım, sonrasında yavaşça ilgi çekici gelmeye başlayan bir dizi oldu. Kısa kesip sadede gelmemi isteyenlere diziye puanımın 6/10 olduğunu söyleyip, daha fazla detay öğrenmek isteyen arkadaşlar için Horel Del Luna’nın konusu ve oyuncuları hakkında bilgi verdiğim bölüme geçiyorum.

Tanrı tarafından cezalandırıldığı için hayaletleri konuk eden bir otele hapsedilen Jang Man Wol’ün, Koo Chan Sung ile tanışmasıyla hayatında yaşanan değişiklikler anlatılıyor dizide. Man Wol, 1000 yıl boyunca arafta kalmaya zorlanmıştır. Ne yaşayabiliyor ne de ölebiliyordur. Otelin son insan yöneticisinin işten ayrılmasının ardından Koo Chan Sung’un otelde çalışmaya başlamasıyla, Man Wol 1000 yılın ardından ilk defa birine karşı hisler beslemeye başlar.

HOTEL DEL LUNA OYUNCULARI

IU – Jang Mal Wol
IU – Jang Mal Wol
Şirin mi şirin, minik mi minik IU, Hotel Del Luna’nın mecburi sahibi olan Jang Man Wol karakterini canlandırıyor. Bizim tanıdığım IU imajından farklı olarak Man Wol paragöz, hırçın, huysuz bir karakter. Bunların yanında kimseye göstermemeye çalışsa da çevresindekilere önem veren biri. Arabalara, yemeklere (adını unuttuğum komedyene) ve kıyafetlere olan düşkünlüğü, fakirleşme düşüncesinden bile korkmasıyla izlemesi gayet eğlenceli bir karakter. Özellikle kıyafetlerine vurgu yapmak istiyorum arkadaşlar her bölüm görsel şölen sunuyor.

Yeo Jin Goo – Koo Chan Sung
Yeo Jin Goo – Koo Chan Sung
Koo Chan Sung, yurtdışında eğitim görmüş, mükemmeliyetçi ve işinde başarılıdır. Birçok otelin sahip olmak istediği bir yönetici olsa da babasının yıllar önce verdiği söz nedeniyle Hotel Del Luna’da çalışmak zorunda kalır. Korkak olması ve hayaletlerle başa çıkamaması nedeniyle kaçıp gideceği düşünülse de zamanla insan nelere alışmıyor ki.. Koo Chan Sung’un bu işteki en önemli avantajı herkes Man Wol’den korkarken, onun Man Wol’e ve isteklerine karşı koyabilen tek kişi olmasıdır.

Shin Jung Geun – Kim Seon Bi
Shin Jung Geun – Kim Seon Bi

Yaklaşık 500 yıldır ölü olan ve Hotel Del Luna’da barmenlik yapan Kim Seon Bi, dizinin en sevdiğim karakterlerinden. Joseon zamanında en zor sınavlardan geçip alim olan Seon Bi’nin otelde barmenlik yapması dizinin en eğlenceli ve absürt fikirlerinden biri. Dış görünüşünün verdiği ağır havanın aksine çocuksu bir yapısı var. Dizi ilerledikçe geçmişinde yaşadığı haksızlıklardan da bahsediliyor.


Bae Hae Sun – Choi Seo Hee
Bae Hae Sun – Choi Seo Hee

200-300 yıldır Hotel Del Luna'da çalışan anaç karakterimiz Choi Seo Hee'dir. Eşinin ailesi tarafından eziyet gören, çocuğu elinden alınıp öldürülen Seo Hee'nin o ailenin soyu kuruyana kadar öbür dünyaya geçme niyeti yoktur.

P.O – Ji Hyun Joong
P.O – Ji Hyun Joong

Rapçi P.O, 50'li yıllarda Kore savaşında hayatını kaybeden Ji Hyun Joong karakterini canlandırıyor. Hotel Del Luna'da resepsiyon görevlisi olarak çalışmaktadır. Şapşal olduğu kadar sorumluluk sahibi ve olgun bir karakter.

Kang Mina – Yoo Na
Kang Mina – Yoo Na

Kang Mina, kendisini öldüren sınıf arkadaşının bedeninde yaşamaya başlayan liseli bir kızı canlandırıyor. Genç yaşına rağmen olgun davranışlar sergilemesi nedeniyle otelin yöneticisi olmaya aday gösterilir ve stajyer olarak çalışmaya başlar.Dizi hakkındaki olumsuz görüşlerimden de bahsetmek istiyorum biraz. Oyuncu seçimlerinden başlayalım. IU’nun oyunculuğunun iyi olduğunu düşünen kesimdenim ama Man Wol karakteri için daha uzun, karizmatik, güçlü bir oyuncu görmeyi tercih ederdim. Kadın hiç yaş almadığı için sanki gençlik dizisinden karakter fırlamış gibiydi diyebilirim. Yeo Jin Goo da, oyunculuk ve görünüş konusunda beni tatmin eden bir seçim olmamış. İdollerin daha iyi oyunculuk yaptığına iddiaya girebilirim. Dış görünüşünün IU ile uyumlu olması için seçildiyse güzel ikili olmuşlar fakat dediğim gibi oyunculuğu yeterli değil. IU’nun yine Lee Jun Gi ile partner olduğunu düşünsenize, efsane olurdu. P.O’ya gelecek olursak Ji Hyun joong karakterinin sevimli olması gerekiyordu ama o kadar kötü bir oyunculuk gördüm ki sinirlerim bozuldu izlerken.
Bir diğer eleştirim de, dizide görselliğe odaklanıp hikayenin tatmin edici düzeye çıkartılmamış olması. Man Wol 1000 yıldır niye ceza çekiyor, sağlam bir nedeni yoktu. Ders niteliğinde anlamlı bir kurgu oluşturulmak yerine sıradan hayalet sorunlarına odaklanılmış. Final bölümünde de Kim Soo Hyun’u görmemiz dışında etki uyandıran bir unsur yoktu. Muster’s Sun veya Goblin gibi bir senaryo olacağını ummak benim hatam sanırım. Yazarlardan beklentim yüksek olunca hayal kırıklığına uğradım.

Eveeet güzel güzel anlatmak isterken diziyi yerden yere vurduğum Hotel Del Luna tanıtım yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Birçok dizi izleyip düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Gerçekten güzel, sonuna kadar sürükleyici k-drama önerisi olanlar yorumlarda bunları paylaşırlarsa seviniriz. Bir diğer tanıtım yazımıza kadar güzellikle kalın.


Yorum Gönder

0 Yorumlar