2010 Yılında Yayınlanmış 5 Mükemmel Kore Dizisi-K-Drama Dizi ÖnerileriMerhaba arkadaşlar bugün sizlere izlediğim en iyi kore dizilerinden ve K-drama yakın takipçisi olanlar aynı zamanda severek izleyenler için K-drama dizi listenize ekleyebileceğiniz en iyi K-drama dizi önerileri sunacağım.Hazırsanız 2010 yılında izlemiş olduğum en iyi kore dizilerini sizlere anlatayım.İzlenilecek kore dizi listenize de eklemeyi unutmayın.😍


SECRET GARDEN KONUSU  VE YORUMLARIM


Kesinlikle bir başyapıt diyebiliriz. Takip ettiğim bir sitede Kore dizileri yayınlanmaya başladığında bu ne ki diye açıp baktığım ilk dizidir. Sonrasında kaybettim, günlerce özel bir tasarımcının pullarını tek tek işlediği bir eşofman giyen manyak adamın dizisini aradım durdum :) 
Klasik fakir kız zengin oğlan dizisinden mükemmel bir fantastik eğlenceli Kore dizisine evrilmiş diyebiliriz. Konusundan bahsedecek olursak, Gil Ra Im dublörlük yapan, fakir bir kızdır Kim Joo Won ise Kore’nin en zengin erkeklerinden biri. Ama her zaman gördüğümüz ezik-fakir kız, havalı-zengin erkek karakterleri değil de güçlü-fakir kız, şapşal-zengin erkek görüyoruz. Bu ikilinin yolları Gil Ra Im’in dizi setinde, bir yanlış anlaşılma sebebiyle kesişir ve tanışmış olurlar. Fantastiklik bunun neresinde diyenler için işler buradan sonra karışıyor. Bir tatil sırasında tesadüfen gittikleri izbe bir evde içtikleri şarap yüzünden bedenleri yer değiştirir. Bu şekilde hem birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulurlar hem de bize aşırı komik sahneleri izleme fırsatı sunarlar.
O kadar güzel senaryo ve oyunculuk izliyorsunuz ki fantastik şeyler döndüğünün farkına varmıyorsunuz, her şey çok olağan geliyor. İçine komik ve duygusal fazlasıyla güzel replik barındırıyor. Burada sıralamaya kalksam sayfalar sürer o yüzden sadece izlemenizi öneriyorum. Açıkçası bu diziyi izlemeyen ben Kdrama seviyorum, sıkı takipçisiyim de demesin.


PLAYFULL KISS KONUSU VE YORUMLARIM

Kaç kere izlediğimi sayamadığım bir dizi Mischievous Kiss. İzlediğim ilk Kore dizilerinden biri ve sanırım 15-16 yaşlarında izlemiştim. Kim Hyun Joong’un büyük hayranıydım yani diziyi sevmemek elimde değildi. Bu yüzden bendeki etkisinin normalden fazla olmasını anlayabiliyorum. Ayrıca çok komik bir dizi. Özellikle başrol kızımız Oh Ha Ni. Şapşallıkları onun yerine birçok kez utanmamı sağlamıştır.
Konusundan da biraz bahsedecek olursam, tembelliğiyle ün salmış olan Oh Ha Ni, okulun en zeki ve yakışıklı çocuğu Baek Seung Jo’ya 4 yıldır aşıktır. Nihayet cesaretini toplayıp aşkını bir mektupla itiraf eder ancak aldığı yanıt yazım hatalarının düzeltilerek mektubun iade edilmesi olur. Kaderin işine bak ki Ha Ni ve babası, evleri bir depremde yıkıldığı için babasının bir arkadaşında kalmaya başlarlar. Bu arkadaş bizim yakışıklının babası olmasın mııııı 😊  Başlasın aynı evin içinde yaşanan komediler. Unutmadan bir de kızımıza deli divane aşık bir şapşal da var, Bong Joon Gu. Eğlenceli bölümlerin baş rolü diyebiliriz kendisi için. Demem o ki çerezlik sevimli bir dizi arayışında olanlar hemen izlesin.


MY GIRLFRIEND IS A GUMIHO KONUSU VE YORUMLARIM


Kore’nin 9 kuyruklu tilki efsanesinden yola çıkılarak çekilmiş güzel bir K-drama ile devam edelim. Güzeller güzeli, gamzesine bittiğim kadın Shin Min Ah ve on parmağında on marifet Lee Seung Gi baş rollerde. Ayrı ayrı düşününce ne alaka dediğim ama dizide izleyince çok yakıştırdığım bir çift. İki uyumlu oyuncu ve güzel bir senaryo sayesinde favorilerim arasına giren bir dizi çıktı ortaya. Konusundan da bahsedelim biraz.
Kore’de çok bilinen bir efsane var “dokuz kuyruklu tilki”. Bu tilki (Gumiho) güzel kadın kılığına girip erkekleri kandırmasıyla meşhurdur. Baş rolümüz Tae Woong gittiği tapınakta bu efsanede geçen dokuz kuyruklu tilkiyi farkında olmadan serbest bırakır ve sonrasında çok korkup ondan kaçmaya çalışır. Ama yanlış bildiği bir şey vardır, Gumiho sadece insan olmak isteyen ve tek derdi et yemek olan sevimli bir tilkidir. Tae Wook, Gumiho’dan kaçtığı sırada ağır yaralanır ve merhametli kızımız kurtarıcısı yaşasın diye değerli boncuğunu ona verir. Gumiho hayatta kalmak için boncuğuna yakın olmak zorundadır ve Tae Wook'un da yaşaması için boncuğa ihtiyacı vardır. Böylelikle mecburi yakınlık başlar. Tabi kötü karakterleri unutursak olmaz değil mi, güzelce serpiştirilmiş 2 kötü karakterimiz mevcut. Bu baş roller kabusu yaşamadan rahat edemiyoruz. Her neyse, bütünüyle çok güzel bir dizi kesinlikle izlemelisiniz. Yani nomu nomu nomu nomu chuaa 😍


PASTA  KONUSU VE YORUMLARIM

2010 yapımı mükemmel bir Kdrama ile devam edelim. Ben bu diziyi daha geçen yıl izledim. Kore'ye sardığım dönemde o kadar güzel diziler vardı ki açık konuşmak gerekirse konusu beni heyecanlandırmadığı için izlemedim. Yanlış anlaşılmasın çok fazla hayranı vardı o dönem. Biraz geç oldu ama ben de onların arasına katıldım. Dizide harika bir denge kurulmuş, gayet durağan ilerliyor ama hiç sıkmıyor. Ayrıca en sevdiğim oyunculardan biri olan Gong Hyo Jin baş rolde. Saçlarının ve giyim tarzının beni aşırı derecede sinir ettiğini de eklemem lazım. Biliyorum 9 yıl önce çekildi, moda değişti ama başka hiç kimsenin tarzı bu kadar kötü değil. Stilistlere burada selamlarımı gönderdikten sonra size biraz da konudan bahsetmek istiyorum.
Seo Yoo Kyung, La Spera adlı İtalyan restoranında 3 yıl mutfak asistanlığı yapmış çalışkan bir kızdır. Tam aşçılığa yükselip makarna yapmaya başlayacağı sırada mutfağın şefi değişir. Yeni gelen şef Choi Hyun Wook, sinirli, katı biridir ve en önemlisi mutfağında kesinlikle kadın çalışan bulunmasını istemez. Bir neden bulup bütün kadın çalışanları işten kovar ve İtalya'da öğrencisi olan 3 şefi yanına getirtir. Ama Seo Yoo Kyung öyle kolay pes etmez, şef olmak için çok emek vermiştir. Kulağını söylenenlere kapatır ve işe gelmeye devam eder. Bir de işte kalması için bu azimli kızımıza destek olan, restoranın sahibi iyi yürekli Kim San var. Yeni şef gelmesi, kızların kovulması, İtalyan öğrenciler derken hayli karışık olan mutfak, Kim San'ın arkadaşı ve şefimizin mutfakta kadın istememesine sebep olan eski sevgilisi Oh Seo Yon'un ikinci şef olarak kadroya katılmasıyla daha da karışır. Tüm bu karmaşanın içinde yeşeren Hyun Wook&Yoo Kyung aşkının nasıl ilerleyeceği tam bir muamma değil mi? Hadi açın izleyin pişman olmayacaksınız.


              SUNGHYUNKWAN SCANDAL KONUSUTarihi dizilerden hoşlanmayan ben, bu diziye bayıldım. Geçen yazımda da belirttiğim bir trend vardı, erkek kılığına giren kızlar. Yine böyle bir diziyle karşınızdayım. Tamam hep aynı konu diye oflayabilirsiniz ama adamlar her seferinde çok güzel işliyorlar konuyu ne yapabilirim 😊
Kim Yeon Hee annesine ve hasta abisine bakması gereken, edebiyata düşkün bir kızcağız. Tabi o zamanlar kızların okuması, sanatla ve bilimle ilgilenmesi yasak olduğu için yasa dışı çözümler bulması gerekir. Zengin bir ailenin çocuğuna kopya vermek için abisi kılığında memurluk sınavlarına girer ve kazanır. Lee Sun Joon ondaki yeteneği görür ve saraya girmesine yardım eder. Artık her şey arap saçına dönmeye başlar,  erkekler içinde kendini gizlemeye çalışan bir kız. Tabi Yeorim sayesinde işi kolay olmayacaktır. Tatlılık abidesi olan Yeorim, yalan söylenmesi çok zor, kurnaz bir adamdır. Favori karakteriniz olabilir hazırlıklı olun. Bir de Moon Jae Shin var tabi, kızıl elçimiz. İkinci adam sendromlarından birini daha yaşatmıştı bana. Bu asi, önüne gelen soysuzun döven havalı adam, bizim kızı gördükçe bir hıçkırık tutmalar, heyecanlanmalar falan.. Ama üzgünüz ikinci adamların kızı kazandıkları pek görülmüş şey değildir. Kötü karakter yok mu derseniz eğer, bunun bir tarihi dizi olduğunu hatırlatırım. İstemediğiniz kadar iğrenç karakter de mevcut. Şimdi onlardan bahsedip canımı sıkmayacağım. Siz izleyince bol bol söversiniz artık :)

Ek Bilgi
Personal Taste

Cidden konusunu neredeyse hiç hatırlamıyorum. Bu yazıya dahil edecektim, yazmaya hazırlandım ve aklıma hiçbir şey gelmedi, şoktayım. Oysa ki bende bıraktığı izlenim çok güzel ama nasıl bir izlenim olduğunu hatırlamıyorum. Çok saçma biliyorum ama yine de hakkında yazmak istedim. Çok sevdiğim iki oyuncu Lee Min Ho ve Son Ye Jin baş rollerde yer alıyor. Gae In'in Jin Ho'yu gay sandığı için aynı evde yaşamaya izin vermesinden başka konuya dair bir şey hatırlamıyorum. Yine de çok güzel dizi olduğuna eminim. Hadi açın izleyin çünkü şahsen ben öyle yapacağım. Sevdiğim bir diziyi hatırlamadan en baştan izlemek harika olacak.


Bu yazımı da burada noktalıyorum. Anladığım kadarıyla ben 2010 yılında çoğunlukla fantastik dizilerle kafayı bozmuşum. Ama siz de okudunuz ve hak vereceksiniz. Kore sektörü o yıllarda hep bu tarz ve çok kaliteli diziler çıkarmış biz de memnuniyetle izlemişiz. Bir sonraki toplu dizi inceleme yazımdan görüşmek üzere.

Yorum Gönder

6 Yorumlar

 1. eski kore dizilerini çok özlüyorum senin bu yazılarını okumak çok zevkli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahhhaaa ne güzel sizden bunları duymak bizi mutlu ediyor bende çok özlüyorum ah o lise yılları 😍

   Sil
 2. Beğenerek okuyorum yazılarınızı:) emeğinize teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaaa çok sevindim aralarında izlediğiniz kore dizisi varsa,sizin de fikrinizi almak isteriz 😍oldukça eğlenceliler en kısa zamanda birini deneyin derim

   Sil
 3. Nostalji hissediyorum duygulandım :)) İçlerinden sadece Pastayı izlemedim başlasam mı acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen başlayın k-drama ve kore dizileri listenize mutlaka eklemenizi isterim 😍

   Sil