Yıpranmış Saçlarınıza Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Yağları İle  Saç Vitamin Maskeleri Nasıl Hazırlanır!Evet arkadaşlar bugün sizler için hem saçlarınızı kalınlaştıracak hem de eski sağlığına geri kavuşabilmesini sağlayacak kullandığım en iyi saç uzatıcılardan bahsedeceğim.Özellikle saç bakımına aşırı ilgili olduğumdan ve aynı zamanda saç bakımım için yeni arayışlara girdiğimden saçlarım için belki de yüzlerce ürün deneyimledim.Her denediğim ürün sonrası hep pişmanlık yaşayıp keşke almasaydım dediğimde oldu.Ürünlerin içeriklerini incelediğimde çabucak beğenip satın alasım gelse de sonuç genelde hüsran olabiliyordu.Güzellik,cilt bakımı,makyaj,moda bunlar benim hayatımın hiç değişmeyen unsurları arasında diyebilirim.

Hepinizin de çok iyi bildiği gibi kişisel bakımımızın en temel kısımlarından bir tanesi saç bakımı ve siz saçlarınıza ne kadar iyi davranırsanız,ona bir bebeğe bakar gibi özenerek bakar ve önemserseniz o da sizlere her zaman olumlu geri dönüşler sunacaktır.Saçlarımızın her zaman belli başlı temel vitamin ihtiyaçları var.Aynı zamanda kimyasal içerikli olmayan doğal saç yağlarına da ihtiyaç duyar.Gelin sizlere saçımızın ihtiyacı olan temel vitaminlerden kısaca bahsedeyim.

Peki Saçlarımız Hangi Vitaminlere Hangi Doğal Saç Yağlarına İhtiyaç Duyar?

Saçlarınızın hızlı uzaması ve kalınlaşması,gürleşmesi,eskisi kadar dökülmemesi için saçınızın ihtiyacı olan belli başlı vitaminler vardır.B komplex vitaminleri,demir,protein,d vitamini gibi saçınızı besleyen en temel vitamin ve minerallerdir.Eğer bir saç maskesi hazırlamak isterseniz,saçınızı besleyici Hindistan cevizi yağı,tatlı badem yağı,doğal zeytinyağlarına ek olarak bu vitaminleri de saç maskenize karıştırıp kullanabilirsiniz.

Saç Vitaminleri Ve Doğal Saç Yağları İle Evde Kendiniz Hazırlayacağınız Doğal Maskeler  Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Eğer gerçekten saçınızı canlandırıcı bir ürün satın aldıysanız ya da saçlarınızı uzatıp kalınlaştırmak için evde doğal saç  maskeleri uyguluyorsanız,yaklaşık 2 ay sonunda saç dökülmeleriniz azalacaktır.6 aya kadar saçlarınız kalınlaşmaya başlayacaktır.Neyse sizlere saç vitaminleri ve saç bakımları ile ilgili kısa bir bilgi sunduktan sonra gelin sizlere evde kendim hazırladığım doğal saç maskeleri ve saç vitaminlerini karıştırarak hazırlamış olduğum doğal saç maskelerimden bahsedeyim.Hazır mısınız?

Evde En İyi Saç Bakım Maskesi Önerilerim!


Hindistan Cevizi Yağı İle  Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Hindistan cevizi yağı saçınızın doğal bakımını sağlamanız açısından en ideal saç bakım yağlarından bir tanesi diyebiliriz. Sadece saç bakımımız da değil, cilt bakımımız için de oldukça faydalı bir yağdır. Hindistan cevizi yağının ideal bir saç bakım yağı olmasının sebebi ise saç derinize sürdüğünüz andan itibaren herhangi bir buharlaşma olayı gerçekleşmeden direk olarak saç derinize nüfus ederek bakım yapmasıdır. İçerisinde saçınız için gerekli olan karbonhidratlar, vitamin ve minerallerin hepsini bir arada bulundurur. Saçlarımızın hızla uzaması, kalınlaşıp gürleşmesine katkı sağlar.

Peki Hindistan Cevizi Yağını Hangi Saç Tipi Kullanmalı?

Kuru ve daha önce boya,ısı gibi nedenlerle hasar görmüş,mat görünümlü,saç uçları çok çabuk kırılan,saçları yavaş uzayan kişiler için ideal bir saç bakım yağıdır.Genel anlamda tüm saç tipleri rahatlıkla kullanabilir.

Peki Hindistan Cevizi Yağı İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?

Adım Adım Uygulama

1-Öncelikle belirtmeliyim ki eğer Hindistan cevizi yağınız doğal ise  oda sıcaklığında katı halde olur. O yüzden bu ayrıntıya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Size tavsiyem ise Hindistan cevizi yağını ısıtarak kullanmanız. Hafif ısıtarak yağınızı yumuşatabilirsiniz.
2-Eğer saç tipiniz yağlı saç tipi ise köklere değdirmeden yani diplerden 1-2 cm aşağıdan başlayıp yağı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.
3-Eğer saç tipiniz kuru saç tipi ise saç derinizden başlayıp saç uçlarınıza doğru tüm saçınıza yağı uygulayın.
4-Saçlarınıza doğal bakım yağınızı uyguladıktan sonra e vitamini ampulü yada b vitamini ampulünü alıp saçınıza kırarak masaj uygulayıp saçınıza iyice yedirin.
5-Yaklaşık 30 dk saçınızda bekletin.
6-İçerisinde alkol,tuz,paraben içermeyen doğal içerikli bir şampuan ile  doğal saç bakım rutininizi tamamlayın.
7-Haftada bir düzenli olarak uygularsanız,kuru,yıpranmış ve hasarlı saçlarınızın eskisinden çok daha parlak,sağlıklı ve canlı göründüğünü fark edeceksiniz. Yanlız yukarıda belirtmiş olduğum etki sürelerini de göz önünde bulundurarak yaklaşık 2 ay düzenli uygulamanız gerekiyor.

Üzüm Çekirdeği  Yağı İle Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi

Sağlıklı bir saç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmeniz için saç ve cilt hücrelerinin yenilenip gelişmesini ve aynı zamanda içerisindeki antioksidanlar ile saçlarınız için doğal bir nemlendirme özelliği sağlayacaktır.Zayıf ve çok çabuk kırılan saçların onarılmasında birebirdir.Tam bir kepek avcısıdır ve saçlarınızı kepek oluşumundan mümkün olduğunca korur.Saç dökülmesine neden olan DHT hormonunun üretimini azaltır.İçeriğindeki e vitamini zayıf ve kırılmaya meyilli saçların gücünü geri kazandırır.

Peki Hangi Saç Tipleri Üzüm Çekirdeği Yağını Kullansın?

Özellikle kuru ve zayıf,kırılmaya meyilli,çok dökülen  ve aynı zamanda kepek sorunu olan saçlar için ideal bir doğal bakım yağıdır.

Peki Üzüm Çekirdeği Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?

1-Üzüm çekirdeği yağı kokusuz bir yağdır.Öncelikle tüm saçınıza sürüp yaklaşık 10 dk bekletin.
2-Daha sonra ılık su ile durulayın.Saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız,saçlarınızı yıkarken ılık su kullanmaya özen gösterin.Sıcak su ile saçınızı durulamaktan kaçının.
3-Kepek tedavisi için ise gece uyumadan önce saç derinize uygulayın.Bir bone yardımıyla kapatıp sabaha kadar saçınızda kalmasını sağlayın.Böylelikle saç deriniz yağı hızla emerek mükemmel bir kepek tedavisi sağlayacaktır.
4-Üzüm çekirdeği yağı saç derinizin gerginliğini azaltarak saç derinizin gevşemesini sağlayacaktır.İçerisinde yumuşatıcı yağ asitleri barındırır.

Lavanta Yağı İle Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Saç derinizdeki saç köklerinizin çoğalmasını arttırarak dolgun ve kalın saçlara sahip olmasını sağlayacaktır.Özellikle kepek sorunları olanlar için antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir.Saç dökülmelerinizi azaltmak için saç diplerinize lavanta yağı ile masaj yapmalı ve saç köklerini uyararak  saç derisindeki kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesini azaltır.Saç derisindeki sebum üretimini dengeler,saç derisini nemlendirir,saç dökülmesini engeller.Düzenli kullanımda daha dolgun ve daha kalın saç tellerine sahip olmanızı sağlar.

Peki Hangi Saç Tipleri Lavanta Yağını Kullansın?

Saç derisi kuru olmasına rağmen saç uçları yağlı olanlar için ideal bir saç bakım yağıdır.

Peki Lavanta Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?
Adım Adım Uygulama

1-Lavanta yağı esansiyel bir yağ olduğu için daha katı olan Hindistan cevizi yağı yada zeytinyağı ile karıştırmanız gerekmektedir.
2-2 yemek kaşığı zeytinyağı yada Hindistan cevizi yağı ile 8-10 damla lavanta yağını karıştırarak,saç derinize sürüp bone yardımıyla kapatın.Maskeyi gece yatmadan önce uygulayın ve gece boyunca saçınızda kalmasını sağlayın.
3-Lavanta yağı mükemmel bir kokuya sahiptir ve isterseniz şampuanınıza bir iki damla ekleyip güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.Saç kremizin de güzel kokması için bir iki damla lavanta yağını saç kreminize eklemeyi  deneyebilirsiniz.
4-Sabah ılık su  ve şampuan ile durulayabilirsiniz.


Limon Yağı İle Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Limon yağı çok doğal bir yağdır ve içerisinde yoğun vitamin,mineraller içerir.Saç derisi sorunları için idealdir ve saç sorunlarını iyileştirir.Saç köklerini güçlendirerek dökülmeleri azaltır.Antifungal ve antiviral özelliği ile kuru saç derisini nemlendirerek kepek oluşumunu azaltır.Saça doğal bir parlaklık kazandırır.Aynı zamanda iyi bir stres giderici olduğunu da söyleyebiliriz.

Peki Hangi Saç Tipleri Limon Yağını Kullansın?

Saç derisi kuru ve saç dökülmesi sorunu yaşayanlar doğal bakım yağlarından bir tanesi olan limon yağını kullanabilirler.

Peki Limon Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?
Adım Adım Uygulama

1-En önemli adımlardan bir tanesi esansiyel olmayan ağır içerikli zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kullanmanız.Bu yüzden lavanta ve limon yağı gibi hafif içerikli yağlarla kullanmak sizler için faydalı olacaktır.
2-Yaklaşık 10  damla saç derinize sürerek,masaj yapıp uygulayabilirsiniz.
3-Saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz.Limon yağı saç derinizi rahatlatır ve saç derinizin kuruluğunu önleyecektir.
4-Kokusu çok güzel isterseniz şampuan ve saç kreminize bir iki damla ekleyebilirsiniz.

Argan Yağlı Doğal Saç Bakım Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Argan yağı argan ağaçlarında yetişen fındıklardan elde edilir.İçerisinde saçlarınızın doğal bakımını sağlayan yağ asitleri,antioksidanlar ve e vitaminleri barındırır.Saçlarınızı sıcaklık,uv ışınları ve daha bir çok dış etkiye karşı koruyucu özelliğinin yanında saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlar.Ayrıca zor şekil alan saçları yumuşatarak,nemlendirir ve daha parlak,ısıya dayanıklı hale getirir.

Peki Hangi Saç Tipleri Argan Yağını Kullansın?
Özellikle günlük olarak saçlarını sık sık şekillendiren,maşa ve saç düzleştirici gibi saç şekillendirici aletleri sık sık kullanan,sıcağa maruz kalan,kuru ve kabarık aynı zamanda çok çabuk kırılan,kıvırcık saçlar için mükemmeldir.Yağlanmaya meyilli saçlar için ideal bir doğal saç bakım yağıdır.

Peki Argan Yağı İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?
Adım Adım Uygulama
1-Argan yağı Hindistan cevizi yağı kadar katı olmadığından haftada bir kereden fazla kullanılabilir.
2-Avucunuza bir iki damla dökerek,saç köklerinize değdirmeden tüm saçınıza eşit bir şekilde uygulayabilirsiniz.
3-Uygulama yaparken saçlarınız kuru yada nemli olabilir.Eğer çok çabuk kabaran saçlarınız var ise kabarmasını önleyip pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.


Jojoba Yağı İle Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Jojoba bitkisinden elde edilen ve çok doğal bir içeriğe sahip olan jojoba yağı saçlarımız için ideal bir doğal bakım yağıdır.Saç derimizin üretmiş olduğu sebum seviyesinin dengelenmesini sağlayarak,saç köklerimizi iyileştirir.Antibakteriyel bir özelliğe sahiptir ve saç derisini nemlendirme konusunda oldukça başarılıdır.Saç kuruluğundan meydana gelen kepeği önler.

Peki Hangi Saç Tipleri Jojoba Yağını Kullansın?

Özellikle saç derisi çok çabuk kuruyan ve kepek sorunu yaşayan,hasar görmüş ve yıpranmış saçlar için ideal bir doğal bakım yağıdır.

Peki Jojoba Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?
Adım Adım Uygulama

1-İlk kullanım tavsiyem banyo öncesi yaklaşık 30 dk boyunca saçınıza uygulayıp bekletebilir ve daha sonra şampuanlayabilirsiniz.
2-Şampuanlama işlemi sonrasında saçınızı durulayıp,kuruttuktan sonra uçlarına bir iki damla sürerek günlük saç bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz.
3-İkinci bir kullanım geceden saçınıza sürerek bone yardımıyla kapatabilir, sabaha kadar saçınızda kalmasını ve bakım yapmasını sağlayabilirsiniz.
4-Saçlarınızın hızlı uzamasını da sağlamak için yine size önerdiğim saç vitaminlerinden biri saçlarınızı yağladıktan sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağlı Doğal Saç Bakım Maskesi


Doğal Saç Maskesi


En doğal saç  bakım yağlarından bir tanesi olan tatlı badem yağı e vitamini,proteinler,yağ asitleri,antioksidanlar,magnezyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.Aynı zamanda saç kırılmalarını önleyerek saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına katkı sağlar.

Peki Hangi Saç Tipleri Tatlı Badem  Yağını Kullansın?

Saç dökülmesi sorunları olan ve saçları yavaş uzayan,kuru ve kepek sorunu olan kişiler saçları için doğal bakım yağlarından bir tanesi olan tatlı badem yağını kullanabilirler.

Peki Tatlı Badem Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?

1-Öncelikle yukarıda belirtmiş olduğum adımlara ek olarak e vitamini ile tatlı badem yağını karıştırıp doğal saç maskesi hazırlayabilirsiniz.
2-Kurutmuş olduğunuz saçlarınızın hızlı kurtulması için saçınıza bir iki damla sürebilirsiniz.
3-Saçlarınızı havlu ile yada normal hava ile kurutmak fön makinesi kullanarak kurutmaktan daha iyidir.Yıpranmasını önlemiş olursunuz.Zeytin Yağı İle Doğal Saç Maskesi


Doğal Saç Maskesi


Zeytin yağının yüzyıllardır süregelen faydalarından bahsetmeye gerek yok.Asıl önemli nokta ise sızma zeytinyağı kullanmanız ve zeytinyağınızın doğal olması.

Peki Hangi Saç Tipleri Zeytin Yağını Kullansın?

Çok kuru ve yıpranmış kırılmaya meyilli saçlar için ideal bir doğal bakım yağıdır.

Peki Zeytin Yağı  İle Doğal Saç Maskemizi Nasıl Hazırlayacağız?
Yukarıda belirttiğim tüm tavsiyelere ek olarak zeytinyağınıza doğal limon suyu karıştırarak saçlarınızdaki kepekle mücadele edebilirsiniz.

Doğal Saç Yağlarını Kullanmadan Ve Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler!

1-Yüksek kaliteli,özü çıkarılmış ve doğal bir yağ olmasına dikkat ederek içerisinde herhangi bir katkı maddesi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
2-Satın almadan önce üzerinde doğal olduğu bahsedilen yağın kutusuna mutlaka bakın.İçerisinde doğal olduğu söylenilen parfüm,katkı maddeleri,yağlar bulunabilir.İşte bu yüzden bu ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor.
3-Saç tipinize göre doğal saç yağlarını bulmak zordur.Başkası için etkili bir sonuç gösteren yağlar size iyi gelmeyebilir.Saçınızı ve ihtiyaçlarınızı doğru analiz edebilmek gerekecektir.
4-Doğal içerikli olmasına rağmen bazı yağların cildinizde alerjik reaksiyon verme seviyesi yüksek olabilir.İşte bu yüzden saçınıza sürmeden önce el bileğinize bir iki damla sürüp,cildinizin bu yağlara ters bir tepki verip vermeyeceğini ölçebilirsiniz.


Sevgili okuyucularımız,bugünkü yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.Bugün sizlere evde kendiniz uygulayabileceğiniz doğal saç bakım maskelerimden bahsettim.Sizlerde evde etkili bir saç bakım rutini sağlayabilmek adına size önermiş olduğum saç bakım maskelerini uygulayabilirsiniz.Uygulama yapanlar mutlaka benimle fikirlerini ve geri dönüşlerini paylaşsınlar.Güzellikle,sağlıkla kalınız...

Yorum Gönder

0 Yorumlar