Şarbon Hastalığı Belirtisi Ve Bulaşma Yolları Nelerdir?-Şarbonlu Et Nasıl Olur?Evet arkadaşlar bugünkü yazımda sizlere son dönemler hızla yayılan ve hayatımız için büyük bir tehlike haline gelmiş olan şarbon hastalığından bahsedeceğim. Şarbon hastalığı nedir,nasıl bulaşır,belirtileri nelerdir,ölümcül şarbon hastalığına yakalanmamak için ne yapmamız gerekiyor tüm detaylarıyla anlatacağız ve konuşacağız.Eğer bu hastalığın ne olduğunu bilir ve önceden gerekli önlemleri alırsak,hastalıkla baş edebilme durumumuz kolaylaşır.Haydi o zaman bulaşıcı özelliği bulunan hayatımızın her anında bizi tehdit eden bu hastalıkla ilgili her şeyi sizler için en ince ayrıntısına kadar anlatayım.Peki Şarbon Hastalığı Nedir?


Şarbon Belirtileri


Şarbon bacillus antracis denilen bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır.Bu bakteri hücreleri eğer yayılım gösterecekleri ortamı sever ve oraya alışırlarsa,bu bakteri hücreleri uzun yıllar ölmeden yaşayabiliyorlar.İşte tam da bu noktada bizim için asıl büyük tehlike başlıyor.Çünkü bu hücreler kolaylıkla çoğalabiliyorlar ve çok çabuk ölmüyorlar.Şarbon hastalığı genellikle koyun,sığır gibi küçükbaş hayvanların yanında,büyükbaş bir çok hayvan türünde görülebiliyor.

Peki Şarbonlu Et Nasıl Olur?Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Şarbonlu et kabarmış ve köpüklenmiş olur.Ayrıca çok kısa bir süre içerisinde kokuşmaya başlayarak etrafa çok kötü bir koku yayar.Şarbonlu et parçalandığı zaman etin damarları belirgin kısımlarında koyu kırmızı ve hatta siyahımsı bir kan akar.Et kırmızılığını yitirmiş ve morarmaya başlamıştır.Eğer kasaplardan ya da marketlerden satın aldığınız etin üzerinde kabarcıklar görürseniz,kesinlikle satın almayın.


Peki Şarbon Hastalığı Nasıl Yayılıyor?


Deri Şarbonu belirtileri
Şarbonun Yayılma Süreci
 1. Avusturya’da çiftçiler arasında pek görünmeyen bu hastalık,genel anlamda bu tür hayvanların deri ve yünlerinin işlendiği fabrikalarda,hayvanların derisini işlemek için çalışan ve  yakın temasta bulunan işçiler yada kişiler vasıtasıyla yayılabilir ve bulaşıcı hale gelebilir.
 2. Et tüketimin yoğun olduğu ülkelerde yine et tüketimi sonucunda hastalığın yayılma ve bulaşma riski çok yüksektir.
 3. Bakterilerin yoğun olarak bulunduğu herhangi bir ortamda solunum vasıtası ile bulaşabilir,aynı zamanda yayılım gösterebilir.Hastalıkla ilgili belirti ve bulguların ortaya çıkma süreci ise bazen 1 gün sürse de bu süreç yaklaşık 8 hafta yani 2 ay sonunda tamamlanabilir.
Peki Şarbonun Belirtileri Nelerdir?
Şarbon Hastalığı Vücudumuzda 3 Farklı Yol  İle Kendini Gösterebilir:

Cilt Üzerinde Aniden Beliren Kutanöz Deri Şarbonu


Deri Şarbonu görseli
Deri Şarbonu GörseliBelirtileri ilk olarak cilt üzerinde başlar.Cildinizde böcek ısırığına benzeyen,aynı zamanda kaşıntılı kızarıklık ortaya çıkar.Hafif yuvarlak kızarıklığın çevresinde kabartı ve şişkinlikler meydana gelir.Ortasına dikkat ettiyseniz,hafif siyah fakat ağrısız bir ülseri andırır.Genelde yüzünüzde,boynunuzda,kollarınızda,ellerinizde,ayak bilekleriniz ve bacaklarınızda görülür.Bu tür vakalar eğer tedavi edilmezse,yapılan bir araştırmada hastaların yaklaşık  %25 kadarının öldüğü saptanmıştır.Tabi tedavisi var mı?Evet var.Eğer uygun bir antibiyotik ilaç tedavisi uygulanırsa,hastanın ölüm riski ortadan kaldırılabilir ve tedavi sonunda başarılı olunabilir.Halk arasında çoban çıbanı,kara çıban olarak da sıkça adını duyabilirsiniz.

Solunum Yoluyla Aniden Beliren İnhalasyonel Solunum Şarbonu

Solunum şarbonu belirtileri


Şarbon hastalığının bir diğer belirme ve yayılma özelliklerinden bir tanesi de solunum yoluyla bulaşabilmesidir. Soluduğunuz havadan bile şarbon hastalığına neden olan bakterileri hızla vücudunuza çağırmanız mümkündür. Hatta bu hastalık gribe benzer. Hastalığa neden olan bakterilerin  nefes alış verişiniz ile birlikte vücudunuza girmesi sonucunda birkaç gün içinde ciddi solunum yolu rahatsızlıkları yaşamaya başlarsınız.


                 Solunum Yoluyla Bulaşan Şarbon Hastalığının Belirtileri
 •  Ateşli Titreme
 • Göğüs Rahatsızlıkları
 • Öksürük
 •  Mide Bulantısı
 •  Baş Ağrısı
 •  Nefes Darlığı
 •  Baş Dönmesi
 •  Halsizlik ve Yorgunluk
 •  Vücudun Çeşitli Bölgelerinde Nedeni Belirsiz Ağrılar

 Bağırsak Yoluyla Bulaşan Gastrointestinal Bağırsak Şarbonu

En yaygın olarak görülen ve en kolay bulaşan şarbon türlerinden bir tanesidir.Çevremizdeki hastalığın bulunduğu herhangi bir madde ile temas etmemize gerek yoktur.Vücudumuz için en önemli besinlerden bir tanesi olan ve sıkça tükettiğimiz büyükbaş yada küçükbaş hayvan etlerinden bu bakteriler doğrudan vücudumuza girebilirler.Tedavi edilemeyen ya da geç müdahale edilen hastaların %60’ı ölüm ile sonuçlanmıştır.Gelin bir de belirtilerini inceleyelim.

              Bağırsak Yoluyla Bulaşmış Olan Şarbon Hastalığının Belirtileri

 • Bulantı
 • Yüksek Ateş
 • Kusma, kanlı kusma şeklinde de görülebilir
 • İştah Kaybı
 • Şiddetli Karın Ağrısı
 • Karın şişmesi
 • Bayılma
 • Ses Kısılması
 • Kızarma
Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa çok vakit geçmeden doktora görünmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Peki Ülkemizi Tehdit Eden Şarbon Hastalığı Nasıl Önlenebilir?
Şarbon belirtileri nelerdir

 1. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Bu yolla insanlar arasında yayılmasının da önüne geçilmiş olunur.
 2. Şarbon hastalığı sonucunda ölmüş olan bir hayvanın tüm kalıntıları ortadan kaldırılmalıdır. Yazımın en başında da belirttiğim gibi bu hastalığa neden olan bakteri hücreleri çok uzun yıllar hayatta kalabilen özelliğe sahiptirler.
 3. İnsanlar için henüz şarbon aşısı uygulanmasa da hayvanlar için şarbon aşısı mevcuttur.Bu yüzden büyükbaş ya da küçükbaş hayvan sürülerinin aşıları düzenli olarak yapılmalıdır.
 4. Herhangi şarbon hastalığı belirtisi ya da tespit edilmesi durumunda devletin kurumları çiftliği kapatılmalı, hastalığın varlığına dair şikayette bulunulmalıdır.
 5. Şarbon hastalığı biyolojik savaşın en temel silahı olarak bir çok ülkede kullanılmıştır.Bu yüzden ülkelerin askeri personellerine hastalık önleyici farklı yöntemler kullanılmıştır.Hayvan tüylerini işleyen ve yün üretimi sağlayan tüm fabrikalar dahil olmak üzere,hayvan derisini işleyerek belli ürünler piyasaya sunan tüm işletmelerin mutlaka denetim altında olması gerekiyor.
Bugünkü yazımın da oldukça uzun soluklu olduğunu düşünüyorum.Sizlere sağlığımızı olumsuz etkileyen ve bizi her açıdan tehdit eden şarbon hastalığıyla ilgili yaptığım araştırmaları tüm ayrıntıları ile anlatmaya çalıştım.Değinmek istediğim bir diğer konu ise biyolojik savaşlarda silah olarak kullanılması.Bu hepimizi üzen bir olay olsa da maalesef bu tür silahlar bir çok ülkede kullanılıyor.Hepimizin daha huzurlu,güzelliklerle dolu bir yaşantısı olmasını temenni ederek hepinize sağlıklı günler diyorum…Yorum Gönder

4 Yorumlar