Bilimsel Birkaç Hile Uygulayarak En Kolay Metobolizma Hızlandırma Yöntemlerini Sizler İçin Derledik!

Sevgili okuyucularımız kilo vermeye karar verdiniz ve ihtiyacınız olan en önemli unsurlardan bir tanesi ne biliyormusunuz?Hemen söyleyeyim metobolizmanınızı vakit kaybetmeden hızlandırmalısınız.Metobolizma hızlandıran şeyleri sıralayalım.

Peki ama nasıl yapacaksınız? Bilimsel olarak kanıtlanmış aslında hepinizin de bildiği ama farkında olmadığı yöntemlerle birlikte size oldukça faydası olacağını düşündüğümüz ve metobolizma hızlandırma yollarını anlattığımız bir yazı hazırladık.Haydi o zaman hazırsanız başlayalım mı?

Öncelikle metabolizmanızı etkileyen faktörleri belirlemek istedim.Bir insanın günlük hayattaki hareket ve aktivite etkinliklerinin sıklığı,boyunuzun kilonuza oranı,genetik faktörler,cinsiyetiniz,yaşınız ve hormon seviyeniz tüm bunlar sizin metobolizma hızını etkiler.O zaman yöntemlerimizi sıralayalım.

Metobolizma Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

1-Aşırı Diyet Yapmak Metobolizmanızı Hızlandırmak Yerine Yavaşlatır!


Metobolizma hızlandırma yolları

Sağlıklı yaşamak ve daima formada kalmak için genellikle diyet yapmayı tercih ediyoruz.Ama bazen diyetin dozunu kaçırabiliyoruz.Diyetinizi ara ara mola vererek uygulamanız metobolizmanızı canlandıracaktır.Kilo verme ve metobolizma hızlandırma kolaylaşacaktır.


2-Metobolizma Hızlandırıcı Altın Besinler!

Metobolizmanızı hızlandırabilmeniz için en iyi besinleri seçtim.Aranızda daha önce deneyenler var mıdır acaba?😍

Metobolizma hızlandırma yolları


☆Matcha Çayı
Uzakdoğudan gelen ve yeşil bitki çayı olan bu çayın faydaları saymakla bitmiyor.Eğer araştırırsanız bulabilirsiniz.Ben sizlere metobolizma hızlandırıcı özelliğinden kısaca bahsetmek istiyorum.Zihninizi açar,kan dolaşımınızı arttırarak Metobolizmanızı hızlandırır,vücunuzda biriken ödemi kısa bir sürede atmanızı sağlayacaktır.

☆Pembe Himalaya Tuzu
Besin emilimini kolaylaştırarak,beyninizin enerji verici kısmını uyandırarak hem beyniniz hem de vücudunuz için enerji üretimine başlayıp metobolizmanızı normal hızının 2 katına çıkaracaktır.

☆Arnavut Biberi
Acı biberin sindirim sisteminiz için ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur.Lifli yapısıyla sindiriminizi hızlandırırken,vücudunuzdaki tüm metobolik faaliyetlerin hızlandırılmasını tetikleyecektir.

☆Limon Suyu
Bağırsaklarınızın su emilimini hızlandırıp,su ihtiyacını karşılayabilmesi için vücudunuzun su tutmasını sağlar.

☆Elma Sirkesi
İçerisindeki vitaminler gün boyu daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.Tavsiyem salatalarınızda elma sirkesi kullanabilirsiniz.Hem karışık sebzeler  ile sağlıklı besinler tüketmiş olursunuz hem de elma sirkesinin nimetlerinden faydalanırsınız.İyi bir metobolizma hızlandırıcıdır kendisi.


3-Protein Tüketiminizi Arttırarak Kendinize Bir Program Belirleyin!

Yüksek protein içeren besinleri tercih edebilirsiniz.Örneğin;soya fasulyesi,fındık,baklagiller,ton balığı,sardalya gibi protein değeri yüksek ürünleri tüketmeye dikkat etmelisiniz.Protein gün boyu kan şekerinizin sabitlenmesini sağlayacaktır.Yüksek kalorili karbonhidrat ve yağlar tüketmek yerine protein değeri yüksek gıdaları tercih ederseniz,öğünleriniz arasında kalori yakımınızı hızlandırabilirsiniz.

Peki programınız  nasıl olmalı?
Eğer 8-17 arası çalışıyorsanız;
5:30 -Kahvaltı
9:00 -Atıştırmalık
12:30 -Öğlen yemeği
4:00 -Atıştırmalık
7:30 -Akşam yemeği

4-Metobolizmanızı Hızlandırmak İçin İçeceklerinizi Buz Ekleyerek Tüketin!

Metobolizma hızlandırma yolları


Kahve,zararlı bir içecekmiş gibi algılansa da yapılan araştırmalar kahvenin faydalı olduğunu kanıtlıyor.
Kahvenin metobolizma hızlandırmada nasıl bir etkisi olabilir diye sorarsanız gelin anlatayım hemen.😍

Kahve içerdiği kafein nedeniyle gün içinde daha enerjik olmamızı sağlıyor.Ne kadar çok hareket,o kadar çok metobolizma çalışması demektir.
Peki içeceklerimizi neden buzlu tüketmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim.Çünkü vücudumuz soğuk bir besin ile karşılaştığında  sıcaklığını 37 dereceye kadar düşürerek vücut ısısını dengelemeye başlıyor.Böylece daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyduğu için metobolizmamızın hızlanıp enerji üretmesi gerekiyor.

5-Metobolizmanızı Hızlandırmak İçin Çinko ve Demir Alımına  Özen Gösterin ve İyi Yağları Tüketmekten Korkmayın!
Metobolizma hızlandırma yollarıÖncelikle size çinko ve demir alımının vücudumuza faydalarından bahsetmek istiyorum.

☆Çinko:Vücudumuzdaki enzimatik süreçleri düzenlerken,kan akışındaki karbondioksiti azaltır,protein sindirimini kolaylaştırır.

☆Demir:Kandaki oksijenin taşınmasını sağlayacaktır.Kırmızı et,karaciğer,fındık,karides,yeşil yapraklı sebzelerde demir oranı çok fazladır.

☆İyi Yağları Tüketmekten korkmayın.Bunlar metobolizmanızı uzun vadede düzenleyecektir.Mesela zeytin yağı,balık yağı,fındık yağı sağlıklı temel yağ asitleri insan vücudunda hormon üretimi için faydalıdır.Yağ asitleri fizyolojik sorunları ortadan kaldırarak,hormonları dengeler.Hormon bozukluğuna bağlı kilo alımını durdurur.

Bugünkü yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayım.Metobolizma hızlandırma yollarını sizlere uzun soluklu bir yazı ile anlatmaya çalıştım.Soruları olanlar yorum kısmında  bana ulaşabilirler.Hepinizin yaşam koçu olabilirim.Güzellikle kalınız...


Yorum Gönder

6 Yorumlar

 1. yazı çok güzel olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim begenmenize sevindim 😍

  YanıtlaSil
 3. Yazılarınızı yakından takip ediyorum.Gerçekten çok anlamlı ve açıklayıcı yazılar paylaşıyorsunuz😚😚😚

  YanıtlaSil
 4. Çok teşekkür ediyorum faydalı olabilirsem ne mutlu bana 🤗

  YanıtlaSil
 5. Kilo problemi olan birisi olarak çok yardımcı oldu yazınız emeğinize teşekkürler🤗

  YanıtlaSil
 6. Umarım faydası olur size ben teşekkür ederim 👍

  YanıtlaSil