Yayınlandıkları Dönemde Hafızlara Kazınmış Olan En İyi Kore Dizileri-K-Drama Dizi Önerileri


Kore dizileri

Merhaba arkadaşlar,
İlk K-drama yazımla karşınızdayım. Kore dizileriyle ilk tanışmam 2007 ya da 2008 yılında (tam hatırlamıyorum) TRT’de Düşlerimin Prensi’ni keşfetmemle başladı. Daha sonra 2010 yılında adını hatırlayamadığım bir sitede Kore dizileri yayınlanmaya başladı. Dream High, Secret Garden, BOF gibi birkaç dizi izledikten sonra baktım ki bağımlısı olmuşum. Üniversite, vizeler, finaller, iş hayatı derken şu sıralar çok dizi seyredemiyorum. Açıkçası eskisi kadar güzel diziler çekildiğini de düşünmüyorum. -Tabi ki istisnalar var son dönemde çıkan çok sevdiğim diziler de mevcut. Ama önce gelin size 2004-2009 arası çıkan dizilerden birkaç öneride bulunayım.

Princess Hours (2006)
Kore dizileri
Tabi ki izlediğim ilk Kore dizisiyle başlıyorum. 2-3 yıl arayla tekrar tekrar izledim bu diziyi ve her seferinde aynı tadı verdi. Kesinlikle herkese tavsiye ediyorum, izleyin. Öncelikle aşırı komik bir romantik komedi dizisi.
Dizinin karakterlerinden bahsedecek olursam; saf, sakar, sürekli utanç verici hareketlerde bulunan başrol kız, soğuk nevale başrol erkek, başarılı güzel ama başrole aşık kötü yan rol kız ve tabi ki sevecen, iyi yürekli, fazlasıyla yakışıklı ikinci erkek. Diğer taraftan entrikacı aile büyükleri de olmazsa olmaz. Sizin anlayacağınız klişenin dibine vurmuş bir karakter tablosu var karşımızda. Bu klişe karakterler o kadar eğlenceli işlenmiş ki hiç sıkılmadan, öf ya hep aynı şeyler dedirtmeden kendini izletiyor.
Dizinin konusuna gelecek olursak.. Günümüzde geçen ama hala krallığın yaşatıldığı hayaliyle yazılmış bir senaryosu var. Dizi kralın hastalanması üzerine, ölmeden önce veliaht prens Shin’i evlendirmeye karar vermesiyle başlıyor. Sevgilisi Hyorin, veliahtın evlenme teklifini reddedince yıllar önce dedelerinin verdikleri söz nedeniyle  Chae-kyong ile evlenmek zorunda kalıyor. Sıradan bir hayatı olan bu kızın saray hayatına ve kendisine pekte iyi davranmayan kocasına alışmasını izliyoruz dizide.
Spoiler vermeyi hiç sevmiyorum o yüzden çok detaya girmeyeceğim. Dizi hakkında konuşmak isteyenler izleyip gelsin. Yorumlardan bol bol kritiğini yapabiliriz.
OST Önerisi: Perhaps Love
Diziyle tamamen özdeşleşmiş bir şarkı “Perhaps Love”. Uyarıyorum klip spoiler içerir 😊My Girl (2005)
K-drama
Çoğunuz lee Dong Wook ve Lee Joon Ki tanıyıp seviyorsunuzdur. Sevdiğiniz oyuncuların eski dizilerini izlemek çok güzel olabilir, değil mi? O zaman bu diziye bir şans vermenizi tavsiye ederim.
Yıllar önce bütün Kore dizilerini izleyeceğim, eskileri de bitirmeliyim diye gaza gelip izlediğim bir dizidir kendisi. Forum sitelerinden de hakkında fazlasıyla iyi yorum okuduğumu hatırlıyorum. Konu kısaca zengin erkek, fakir kız ama hemen aklınıza klişeler gelmesin. Bu kızımız öyle mülayim, utangaç, gururlu biri değil. Tam tersine yavuz hırsız ev sahibini bastırır diyebileceğimiz türden bir durum var ortada. Komik, yalancı, her durumda sıvışabilen bir kadın karakterimiz var.
Konuyu spoiler vermeden biraz daha açacak olursam, aşırı zengin başrolümüzün dedesi rahatsızlanır ve ölmeden önce yıllar önce kaybolan torununu görmek ister. Bunun üzerine başrolümüz Gong Chan kuzenini bulmak için seyahate çıkar. Daha sonra Başrol kızımız Yoo Rin alacaklılarından kaçarken Gong Chan’ın arabasının önüne fırlar ve asıl olaylar burada başlar. Kızın söylediği yalanlar, entrikalar derken iş Gong Chan’ın dedesine kuzeni olarak Yoo Rin’i götürmesine kadar gelir. İş nasıl birden buralara geldi değil mi? Öğrenmek için hadi hemen açıp izleyin.
OST Öneri: https://www.youtube.com/watch?v=mE0LlOqet_c
A love To Kill (2005)
K-drama
Fazla hüzünlü şeyler izlemektense daha çok eğlenceli, günlük koşuşturmayı unutturacak sevimli şeyler izlemeyi tercih ediyorum. Dram dizilerini sevmiyor değilim ama gerçekten modumu çok düşürüyorlar. Fazla empati yapma hastalığı var bende sanırım. Ama bu tarz dizilerden hoşlananlar için A Love To Kill’i kesinlikle öneririm. Öncelikle başroller bir efsane bence çok yakışan bir çift oluşturulmuş. K-Drama izlemeyi sevip Rain ve Shin Min Ah’ı tanımayan yoktur diye tahmin ediyorum.
Konusuna gelecek olursak, kendisini terkeden abisine hesap sormak isteyen Bok Gu, yüzleşecekleri gün abisinin çatıdan düşüp felçli kalmasıyla şoka girer. Bu olanlardan abisinin kız arkadaşı Cha Eun Seok’u sorumlu tutar ve öfkesini ona yöneltir. Kızın yakın koruması olarak işe başlar ancak işler istediği gibi gitmez. Eun Seok’un abisinin dizlerine kapanmasını sağlamaya çalışırken ona aşık olmaya başlar. Ve gözyaşları sel olur..


Full House (2004)
K-drama

Rain 2000lerin başında çok aktifmiş, 2004 yılında yayınlanmış bir dizisinden daha bahsedeceğim. Başrol olarak Song Hye Kyo eşlik ediyor kendisine. Konusuna yabancı değilsinizdir çünkü “İlişki Durumu Karışık” Full House’un Türk versiyonu olarak çekilmiş bir dizi.
Başrol kızımız Ji Eun roman yazarıdır ve kendisine miras kalan full house dediği evde yaşamaktadır. Arkadaşları kendisi tatildeyken evi başrol erkek oyuncumuz olan top star Young Jae’ye satar. Ji Eun evini geri almaya çalışırken yanlış anlaşılmalar yumağı sonucu Youngjae ile sözleşmeli evlilik yapmak zorunda kalır. Birbirinden zıt karakterlere sahip bu ikilinin atışmalarını, aynı evde var olma savaşlarını yüzünüzde gülücüklerle izleyeceksiniz.
OST Öneri: I Think I Love You
Bütün dizileri göz önüne aldığımda bile en sevdiklerim arasında olan bir OST. Türkçe altyazısı da varmış. Spoiler yemeden rahat rahat dinleyebilirsiniz 😊Coffee Prince (2007)
                           K-drama
Trend oluşturan bir dizide sıra. Peki ne trendi bu derseniz,erkek kılığına giren kız trendi. Hafife almaya gelmez milyon tane benzeri çıktı sonrasında :)
Oyuncuları tanıyarak başlayalım. Hala mükemmel oyunculuğu ve göreliyle gözlere şenlik Gong Yoo ve netizenlerle arası pek iyi olmasa da yeteneğine laf söylenemeyecek şarkıcı, tasarımcı, oyuncu Yoon Eun Hye başrolleri paylaşıyorlar. Kimyalarının aşırı uyuştuğunu düşündüğüm çiftlerden biri. Ara Not: Şöyle bir düşününce Gong Yoo herkesle yakışıyor onun da yeteneği bu sanırım. Ama bu ikisi bi ayrı yakışıyor be. Aşırı sevimli tam ısırmalık tipler. 
Konumuzdan bahsedelim biraz da. Go Eun Chan annesi ve kardeşine bakabilmek için ne iş olsa yapan, çalışkan, biraz da erkeksi bir kızdır. Choi Han Kyul da her şeye sahip, bolluk içinde yaşamış zengin bir ailenin oğludur. Han Kyul bir şekilde Eun Chan ile karşılaşır ve onun kız olduğunu anlamaz. Anneannesi tarafından sürekli evlenmesi için yapılan baskılardan sıkıldığı için de çıktığı görücü usulü randevularda yasak aşkı olarak kullanmak için Eun Chan'a iş teklif eder. İlk bu şekilde başlayan iş ilişkisi Han Kyul'un sadece erkek çalışanlardan oluşan kahve dükkanında Eun Chan'ın da çalışmaya başlamasıyla devam eder.Tabi ki buradan sonra olayların karışması gerekir değil mi? Han Kyul,erkek olduğunu sandığı halde Eun Chan'dan hoşlanmaya başlayınca dizinin en  heyecanlı yerleri başlar. Merak ettiniz değil mi hadi hep beraber açıp izleyelim :) 
OST Öneri: I love you
You Are Beautiful (2009)
K-drama
Diğer dizilerin eski olduğunu biliyordum ama güncele yakın diye takip ettiğim dizi 10 yıl önce çıkmış onun şokunu yaşıyorum şuan. Evet şok geçti devam edebiliriz :) 
Erkek kılığına giren kız trendinin bir diğer şaheserinde sıra. Konuya geçmeden önce yine oyunculardan bahsetmek istiyorum. Kadro yıldızlar takımından oluşuyor resmen.Başrol erkek oyuncumuz bir zamanların "Asya Prensi" lakaplı oyuncu ve şarkıcı Jang Geun Suk, başrol kadın oyuncumuz da birçok başarılı dizide oynayıp en gözde oyuncular arasına giren Park Shin Hye. yan rollerde de şirin mi şirin iki rock grubu solistimiz var, Lee Hong Ki ve Yong Hwa.
Konusu da ikiz kardeşi kaza geçirdiği ve bir süre hastanede kalması gerektiği için kardeşinin kılığına girip "Anjell" isimli müzik grubunun dördüncü elemanı olarak sözleşme imzalayan rahibe adayı Go Mi Nyeo'nun başından geçenleri anlatıyor. Rahibe ve erkek kılığına girip 3 erkekle yaşamak kulağa gayet eğlenceli geliyor değil mi? Kendini belli etmeden bu grubun içinde ne kadar kalabilecek merak edenler hemen izleyebilir :)
Bu konu benzeri bir dizi önerim daha olacak.-Hanazakari No Kimitachi E- Japon dizisi olduğu için konuyu uzatmak istemiyorum ama absürt komedi tadından yenmez izleyin :)
OST Öneri: Park Shin Hye - Without Words
Lee Hong Ki - Still 
AnJell - Promise


Boys Over Flowers (2009)


K-drama
Favorim. Ya da uzun yıllar favorim oldu desem daha doğru olur. Milyon tane uyarlaması olan Hana Yori Dango mangasının en iyi uyarlamalarından biri. Japon dizi versiyonu da efsanedir sevenler ona da bir göz atsın ama biz şimdi Kore versiyonundan bahsedeceğiz.
Bir dönem Kore'de çılgınlar gibi izlenmiş ve etkisi hala devam eden bir dizi. Özellikle OST bakımından en güçlü diziler listesinde ilk 3te yer alır kesin ve net bilgi. Yine önce oyunculardan bahsetmek istiyorum. Erkek baş rolümüz 10 yıl sonra bile popülerliğini koruyan Hallyu yıldızı Lee Min Ho ve kadın baş rolümüz, çok yönlü yetenek, oyuncu,şarkıcı,yönetmen Gu Hye Sun. F4'ün geri kalan 3 efsane yakışıklısı: Şuan ki konumu çok tartışmalı olsa da bir zamanların tartışmasız en beğenilen isimlerinden SS501 grubunun lideri Kim Hyun Joong, gamzesiyle gönüllere taht kurmuş Kim Bum ve dizinin sert çocuğu T-Max üyesi Kim Joon. Nasıl gerçekten çok dikkat çeken bir oyuncu kadrosu değil mi?
Sırada kısaca konumuzu özetlemek var. Çok kısa tutacağım çünkü Boys Over Flowers denince genelde çenem düşer :)
Fakir kuru temizlemecinin kızı Jandi, bir öğrencisini intihardan kurtardığı için Kore'nin en ünlü okullarından birine kabul edilir. Fakir sıradan bir kız olarak zengin züppelerin içinde çokta rahat bir hayat yaşayamayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Ama başrol kızımız normalin üstünde bir zorluk yaşayacak çünkü okul dışında da ünü yayılmış olan F4 grubunun acımasız kıvırcık kafa lideri kendisine kafayı takacak. Kızımız türlü türlü eziyetlere maruz kalır ama her şeye rağmen pes etmeden okula geitmeye devam eder. Zamanla şapşal liderimiz kızdan etkilenmeye başlar. Daha önce kimseye karşı böyle hissetmediği için saçma sapan davranışlarda bulunur. Şimdiden salak salak sırıtıyorum, galiba bu yazıdan sonra diziye yeniden başlayacağım :)
OST Öneri: T-Max - Paradise  SS501 -Because I'm Stupid  Shinee - Stand By Me


Ve yazımızın sonuna geldik şimdilik bu kadar olsun. Bu yazıyı yazmak bana eskilerin ne kadar harika olduğunu tekrar hatırlattı. Hem mutlu oldum hem de duygulandım. Şu dizilerden bir kaçını tekrar izledikten sonra yıllara göre önerilerimi yazmaya devam ederim :)

Yorum Gönder

18 Yorumlar

 1. Eski dizilerin ayrı bi tadı olduğuna katılıyorum buram buram nostalji kokuyo burası ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Süper👍👍👍👍👏👏👏👏

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel olmuş güncel dizileri de yazarsanız zevkle okurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güncel kore dizilerini izleyip yorumlarımızı paylaşacağız😄

   Sil
 4. Tabi izledikce sizlere yeni dizi önerilerinde bulunacağım 😍

  YanıtlaSil
 5. Güncel dizi yorumlarınızı istiyoruz 🤩🤩

  YanıtlaSil
 6. Gidip bir daha bu dizileri izlemek istiyorum!!!!
  Ellerinize sağlık ^^

  YanıtlaSil
 7. Coffee Prince videosuna bi bakıyım derken diziyi izlemeye başladım yazı için teşekkürler :)))))

  YanıtlaSil
 8. coffee prince hala hit diziler arasındadır. Tüm oyuncuları devam eden dizilerde hit olmayı başarmış ve hala iyi filmlerde oynuyorlar. You are beautiful u kahkahalarla izleyebilirsiniz. Heirs, winter sonata, autumn in myheart mükemmel romantiklerdir. Veeee birde lee min ho gerçeği var. Yeniler bilmez :D :D taşşş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum popüler dizilerin oyuncularının birden ortadan kaybolması meşhurdur ama Coffee Prince kesinlikle onlardan biri değil.
   Eski taşlardan kim kaldı :))

   Sil