Ketojenik Diyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler-Yorumlarım ve Deneyimlerim

Evet arkadaşlar beslenme ve diyet bölümümüz için  hepinizin merak ettiği aynı zamanda son zamanlarda popüler hale gelen ketojenik diyet hakkında konuşacağız.Kilo aldığım dönemlerde uzmanların da tavsiyesiyle bu diyete başlamıştım.Fakat bu diyetin yararları olduğu kadar zararları da var eğer bilinçli bir bir biçimde yol alırsanız ve bu diyet hakkındaki herşeyi iyi bilirseniz sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.Ketojenik diyetle ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşayım ve neler yapmanız gerektiğini anlatayım.Haydi başlayalım mı o zaman?😍

Ketojenik Diyet Nedir?

Sizlere daha açıklayıcı olması için şöyle anlatayım.Bizler enerjimizi genellikle karbonhidratlar içerisindeki glikoz olarak adlandırılan şekerlerden alıyoruz.Ve belli bir efor sarf edeceksek genelde vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi bu sayede karşılıyor.Eğer bir karbonhidrat alımını azaltıp,yağ alımını arttırırsak bu sefer vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi yağlardan alacak ve yağ yakımına başlayacak.Yani kısaca karbohidrat alımının azaltılmasını, yağ alımının ise arttırılmasını hedefleyerek vücutta yağ yakımını hızlandırmaya çalışan belli başlı proteinlerle de diyeti destekleyen bir diyet türüdür.


Ketojenik Diyet Listesi


Vücudumuzda yağ üretimi ve depolanmasından sorumlu organımız olan karaciğer,keton adı verilen bir yakıt türüne sahiptir.Vücudumuz yağları ketonlara dönüştürken beyin enerjisini ketonlardan elde etmeye başlıyor.Ketojenik diyet vücudumuzu farklı bir yakıt türüne yönelmesi ve farklı bir yağ yakma sistemi geliştirmesi için zorluyor.Böylece biz hem vüdumuza yağ alıyoruz hemde vücudumuz yağ yakıyor.Karbonhidrat alımının azalması ile vücudumuz ketoz adı verilen bir metobolik duruma geçiyor.

Ketojenik diyette beslenme nasıl olmalı?Ketojenik diyet listesi nasıl hazırlanmalı?

Ketojenik diyet yüksek yağ oranına ihtiyaç duyduğundan her öğünde yağ oranı yüksek ürünler tercih edilerek karbonhidrat besinleri en aza indirgeniyor.2000 kalori içeren bir diyet listeniz yada öğününüz var ise bunun 165 gramı yağ,40 gramı karbonhidrat,75 gramı da proteinlerinden oluşturularak hazırlanıyor.Tabi burada en önemli noktalardan bir tanesi vücut için gerekli olan tüm tahlilleri yapıp,en doğru analizi ve vücudun ihtiyacı olan besinler göz önünde bulundurularak en doğru diyet listesini oluşturabilmek oluyor.

Ketojenik Diyet Listesi

Yağlar ile ilgili besinler seçilirken doymuş yağlar ve doymamış yağlar baz alınıyor.Doymamış sağlıklı yağlar içeren besinler olan badem,zeytinyağı,avakado,ceviz gibi besinlerin tüketilmesine izin veriliyor.Yine doymuş yağlar grubunda olan hurma,hindistan cevizi,domuz yağı,tereyağı,kakao yağı gibi besinlerin ise yağ miktarı çok yüksek olduğundan bu tür besinlerin tüketimine izin verilip diyet listesine ekleniyor.Protein gruplarında ise ayrım yapmaksızın herhangi bir besin seçilebiliyor.


Tüm meyvelerin içerdiği karbonhidrat miktarının yüksek olması nedeniyle diyet listesine eklenirken gram miktarı düşürülüyor.Yine sebze türlerinden yeşil yapraklı olan lahana,pazı,ıspanak,brokoli,dolmalık biber,soğan,sarımsak,mantar,salatalık,kereviz,kabak gibi besinler orta derece karbonhidrat içerdikleri için ketojenik diyet listesine eklenebiliyor.

Ketojenik Diyet Listesi


Kısaca diyet listesi hazırlanırken kişinin ihtiyacı olan ve vücudunda eksik olan besinlerin karbonhidrat,protein ve yağ değerlerinin ölçülmesi,aynı zamanda yağ oranının yükseltilip,protein ve karbonhidrat oranını optimize edilmesi gerekmektedir.Eğer tüm kriterler baz alınarak hareket edilirse daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir diyebilirim.

Örnek Bir Ketojenik Diyet Listesi


Ketojenik Diyet Listesi


Genelde düşük karbonhidratlı sağlıklı gıdaları tercih ediyoruz.Mesela yumurta düşük  karbonhidratlı fakat omega 3 bakımından zengin bir besin sizler sabah kahvaltınızda ek olarak yanına düşük karbonhidratlı sebzelerden biri olan avakado salatası ekleyebilirsiniz,yada domates bunlar sizin tercihinize kalmış.İçerisinde sağlıklı yağlar bulunan et,balık,tereyağı,peynir türleri,zeytinyağı,düşük karbonhidratlı domates,biber,soğan gibi ürünleri listeyi hazırlarken ekleyebilirsiniz.

1.Gün
Sabah-Yumurta,domates-etli kavurma

♡Etin kavurma olması gerekiyor,kızartma türlerinden uzak durmalısınız.

Öğle Yemeği-Zeytinyağlı avakado ve balık etleri ayıklayarak hazırlayacağınız balık salatası

Akşam-Haşlanmış sebze,Kremalı Tavuk,Ek olarak bir iki dilim peynir

2.Gün
Sabah-Doğal süzme yoğurt,fındık ezmesi,haşlanmış brokoli

Öğle Yemeği-Zeytinyağı ile pişirilmiş dana eti bonfile olabilir,yanına da karışık sebzeler

Akşam-Doğal yağlardan biriyle pişirilmiş balık,yumurta ve haşlanmış ıspanak

Mantığı az çok anladığınızı düşünüyorum.Karbonhidrat miktarı düşük sağlığınıza faydalı besinleri bir araya getirerek ilerlemelisiniz.Sizlerde örnek listeden yola çıkarak sevdiğiniz besinleri ekleyebilir ve haftalık ketojenik diyet listenizi oluşturabilirsiniz.😍


Ketojenik Diyet Sağlık Açısından Riskleri ve Yan Etkileri,Zararları

1-Besin eksikliği

Diyetiniz boyunca karbonhidrat türü besinleri daha az tüketeceğiniz için vücudunuzun ihtiyacı olan bazı besin gruplarında eksikli yaşayabilirsiniz.Bu yüzden bu diyete başlamadan önce tüm sağlık kontrollerinizin yapılmış olmasında fayda var.Çünkü kan şekerimiz ve insülin seviyemizde anı düşüşlere sebep oluyor.

2-Karaciğer ve böbrek  sorunları

Yağ oranı yüksek besinlerin tüketimi karaciğerde yağ oluşumunu arttıracağı için problem yaşayabilmeniz mümkün olabilir.Yüksek protein ve yüksek yağlar böbreklerin çalışma fonksiyonlarını bozarak sık sık idrara çıkma durumuna sebep oluyor.Keton atımından kaynaklı idrarın kokması gibi durumlar yaşanabilir.

3-Kabızlık ve sindirim sorunları

Sindirim sistemi sağlığımızı korumak için ihtiyacımız olan en önemli gıdalar lifli gıdalardır.Bağırsak emilimini yavaşlatıyor.Bu beslenme sonrasında kabızlık problemi yaşamaya başlıyoruz.İshal durumuyla da karşılaşmanız mümkün.Bu noktada lifli olan gıda tüketimlerini durdurun.

4-Bulanık düşünme,halsizlik,sinirlilik,huysuzluk

Çikolatanın mutluluk kaynağı olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz.😉Vücudumuzun en çok sevdiği karbonhidratları alamayınca glikoz şekerimiz düşüyor ve hormonal bir dengesizlik yaşamaya başlıyoruz.Hatta açken daha sinirli oluyoruz ya hani işte tam da bu yüzden.Karbonhidrat alımı düştükçe ruh halimiz,enerjimiz,modumuz düşüyor.Ruhsal bir çöküntü yaşayabiliyoruz.

5-Spor ve Egzersiz Yapamama

Kaşlarınızın ihtiyacı olan karbonhidrat ve proteinleri keserseniz,hem spor için enerjiniz kalmaz hem de kendinizi halsiz ve bitkin hissedersiniz.

6-Ağız Kokusu

Beslenmenizden kaynaklı olan ağız kokusu yaşayabilirsiniz.Bunu önlemek için naneli sakız ya da meyve aromalı sakızlar tüketebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Yapanlar,Deneyimleri,Yorumlarım

☆Daha önce denemiş biri olarak size çok tavsiye etmiyorum açıkçası.Baska bir çok diyet yöntemi var onları araştırıp deneyebilirsiniz.Bu diyetle yağ yakımı sağlanır mı diye sorarsanız evet ben sağladım.Fakat dediğim gibi eksileri artılarından daha fazla.

☆Ketojenik diyet yaparken aslında kalorisi yüksek ve oldukça zengin bir menünüz oluyor.Yağ yakmak için diyet boyunca bol bol su tüketmelisiniz.

☆Zayıflamak ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız çok yiyin ama ara ara yiyin ve düzenli sporunuzu yapın.Detoksun gücünden mutlaka faydalanın.

☆Düşük karbonhidratlı sağlıklı besinler tüketmelisiniz.Diyetim boyunca ben bu listeden faydalandım.

☆☆Düşük karbonhidratlı sağlıklı yiyecekler listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz☆☆

☆Şekerli gıdalardan tamamen uzak yüzden.Karbonhidrat bakımından yüksek gıdalardan uzak durulmalı.Aşağıya faydalanmış olduğum listenin linkini bırakıyorum.

☆☆Yüksek karbonhidrat içeren ve uzak durmanız gereken gıdalar listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Evet arkadaşlar bugünkü yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.Sizlerle ketojenik diyet hakkında konuştuk ve deneyim ve yorumlarımı bu yazıda toplamak istedim.Daha önce ketojenik diyet yapanlar yorum kısmına düşüncelerini bırakabilirler.Güzellikle kalın zayıflamak için başka yöntemler deneyin...

Teknogüzellik bölümümüz için sizlere uygun fiyatlı usb kablolarını sıraladık.Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.Yorum Gönder

0 Yorumlar