Hangi Cilt Türüne Sahip Olduğunuzu Ögrenme Yöntemleri!

Evet arkadaşlar bugün sizlerle cilt yapısı analizi yapacağız.Hepinizin de bildiği gibi cilt yapımız ve hangi tür cilde sahip olduğumuzu bilmeden makyaj ürünlerimizi,cilt bakım ürünlerimizi,makyaj temizleme suyu ve nemlendiricilerimizi,serumlarımızı doğru seçemiyoruz.Bu yazımızda özellikle kozmetik dünyasıyla yeni tanışanlar için doğru cilt analizini nasıl yapabileceklerinden bahsedeceğim.Sizler cildinizi iyi tanır ve seçimlerinizi kendi cildinize uygun şekilde yaparsanız kullandığınız ürünlerden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.Gerçekten cilt yapınızı belirlemeniz konusunda faydası olacağını düşündüğüm bu yazıda hangi tür cilde sahip olduğunuzu öğrenmiş olacaksınız.
Peki hangi tür cilt yapısına sahip olduğunuzu öğrenmeye hazır mısınız?

1.Adım
♤Hazırlık

Cilt analizinizi yapmak istiyorsanız dışarı çıkmayacağınız bir günü seçip sabah yüzünüzü yıkayıp 5-6 saat sonrasındaki değişimleri belirlemeniz gerekiyor.Bu yüzden ilk adımımız yüzümüzü yıkayıp üzerinden yaklaşık 5 saat geçmesini beklemek olacak.


2.Adım

♤Analiz gereçleri

Evet yüzünüzü yıkadınız ve üründen belli bir süre geçti.Şimdi aynanın karşısına geçip inceleme yapma zamanı.Size tavsiye edebileceğim gratislerde satılan yağ çekme mendilleri var onlardan alabilirsiniz.Ama elinizde yok ise yüzünüze dokunarak  da analize başlayabilirsiniz.

3.Adım

♤T bölgesi belirleme
Kırmızı ile işaretli alan T bölgeniz


T bölgemiz alın,burun dudak ve çene bölgesini kapsayan ve genellikle  karma cilde sahip olanlar için yağlanmanın en yoğun olduğu bölgedir arkadaşlar.
Analiz Başlasın!

☆Şimdi yüzünüzde t bölgesine dokunun eğer t bölgeniz yağlı yanaklarınız ve göz çevreniz kuru ise muhtemelen siz karma cilde sahipsiniz.
☆Eğer t bölgeniz ile birlikte yanaklarınız ve yüzünüzün diğer kısımları  da yağlı ise siz muhtemelen yağlı bir cilde sahipsiniz.
☆Eğer yüzünüzde çok fazla yağlanma ve parlama oluşmamış,belli bir süre sonunda dahi daha mat görünümlü bir cildiniz var ise muhtemelen siz kuru bir cilde sahipsiniz.
4. Adım

Burada cildin hassaslık seviyesini haftalık bir analiz sonrası belirleyeceksiniz.Cildinizin hassas olduğunu gösteren belirtiler ise şöyledir:

☆Eğer yüzünüz sürdüğünüz bir krem yada başka bir faktörden bunlar genelde çevresel olabilir(toz,toprak,polen,rüzgar),yiyip içtikleriniz olabilir tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda çabucak kaşınıp alerjen etki gösteriyor, hızlı bir şekilde kızarmaya başlıyor ise muhtemelen siz hassas cilde sahipsiniz.

☆Hassas ciltler genelde çabuk sivilcelenir ve iltihaplı, kızarık  sivilceler çabucak oluşur.Bu yüzden hassas cilde sahip olanların seçeceği ürünlerde çok dikkatli olmaları gerekir.

Hassas cilde sahip olanlar cilt bakımında hangi tür kozmetik ürünleri tercih etmeli?


♡Kozmetik alışverişlerinizde satın aldığınız her ürünün içeriğini araştırmalısınız.Hassas ciltler için üretilen temizleyiciler,nemlendircilerden paraben içermeyen, antialerjik ürünleri tercih etmeniz gerekiyor.Makyaj malzemelerinizi daha doğal içerikli ürünlerden seçmenizde fayda var çünkü kimyasallar size hiç uygun değil.
♡Cildiniz için alerji testi yaptırabilir,alerji olmanıza neden olabilecek faktörleri tanırsınız.
♡Makyajınızı çıkarmak için nemlendirici özellikli ürünler tercih etmeli,çok bastırarak temizlemek ve cildinizi tahriş etmemek için daha yumuşak dokunuşlar kullanarak makyajınızı temizlemelisiniz.Gül suyu sizin için iyi bir tercih olabilir.

Evet arkadaşlar bugünkü yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.Cilt bakımınıza başlamadan önce ilk adımınız olan hangi tür cilde sahip olduğunuzu belirleme yöntemi ile bir adım önde başlamanız sizin için yararlı olacaktır. Sivilceli ciltler hassas bir cilde sahiptir aslında.Kimisi bu ayrıntıyı bilmez çünkü sadece yağlı ciltlerin sivilceli olduğunu düşünürler.İste bu yüzden sivilce tedavisinde seçeceğiniz ilaçlar bile büyük önem arz ediyor.Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotiklere alerjiniz olup olmadığı mutlaka kontrol edilip,size uygun alerji hapları,kremler,kurutucu jeller seçilmesi gerekiyor.Aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmına bırakabilirsiniz.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,güzellikle kalın...


Yorum Gönder

0 Yorumlar