Aloe Vera Çiçeği Yetiştirme ve Bakımı|Aloe Vera Cilt Bakımı Maceram!Aloe vera cilt bakımı maceram
Evet arkadaşlar bugün sizlere aloe vera çiçeğini nasıl yetiştireceğiniz ve bu bitki sayesinde doğal cilt bakımınızı nasıl yapacağınızdan bahsedeceğim.Hepimiz bitkilerin faydalarını ve doğal şifa niteliği taşıdığını çok iyi biliyoruz.Sizlere kısaca bu bitkiden ve yüzümdeki inanılmaz etkileri sonrasında gözlerime inanamadım.
Peki bu bitkiyi nereden bulabiliriz?
Bu bitki fidecilerde satılıyor.Ya da cevrenizde eken biri var ise bir tomurcuk koparıp çoğaltabilmeniz mümkün.
Aloe vera cilt bakımı maceram


Aloe Vera bitkisi nasıl yetiştirilir?Nasıl Bakılır?
Aloe vera çiçeği her ortama ayak uydurabilen bir çiçek.Onu ilk aldığında ve ektiğimde toprağını çabucak sevmişti.Şimdi size bir kaç madde ile çiçeği yetiştirirken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını anlatacağım.

1-Toprak

Toprağını seçerken yumuşak,kumul ve humus bakımından zengin toprak seçmelisiniz.Toprağınızın dinlenmiş olması çiçeğinizin gelişimini hızlandıracaktır.
2-Saksı seçimi
Ağzı dar saksılar tercih etmeyin.Çiçeğinizin yerini sevebilmesi için geniş saksılar kullanmanız şart.Çünkü çiçek zamanla dallanacak ve kenarlara doğru sivrilmeye başlayacaktır.
3-Güneş ışığı
Bitkinizin hemen ölmesini istemiyorsanız güneş ışığından uzak serin bir yerde muhafaza etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.Çünķü bu çiçek yakıcı güneşi gerçekten hiç sevmiyor bu püf noktasını önemseyin!Ayrıca çiçeğinizi rüzgarlı havalardan uzak tutmaya özen gösterin.
4-Sulama
Aloe Vera çiçeğini sularken toprağını çamurlaştırmadan sulamalısınız.Toprağı nemli olmalı ama çok sulu olmamalı.Onu siz kendiniz ayarlayabilirsiniz.Ayrıca sulama kısmını mevsimine göre ayarlamanız oldukça önemli.Genelde kış aylarında suya çok ihtiyaç duymuyorlar.Günde bir kez toprağının kuru olup olmadığını ve nemli olup olmadığını parmağınızla kontrol ederek sulama yapabilirsiniz.Yaz ayları için önerim günlük 2 defa sulamanızdır.Sulama yaparken toprağını sulamaya yaprağına su değdirmemeye çalışın.Bu bitki yaprakları sararmaya çok meyillidir.

Evet şimdi ise geldik aloe vera çiçeğini kullanarak cilt bakımınızı nasıl yapacağınıza:
Size öncelikle ektiğim aloe vera çiçeğini göstermek istiyorum.Her cilt bakım rutininizde bir dal koparmanız yeterli olacaktır.Bizim için önemli olan yaprağın içerisindeki sümüksü akışkan yapıdaki jel.Tüm mucize bu jelin içerisinde toplanmış diyebilirim.
Aloe vera çiçeği ile cilt bakımı
Kopardığım yaprak ve içindeki jeli şu şekilde

Peki ben bu jeli aloe vera çiçeğini cilt bakımım için nasıl kullanıyorum ve kendi aloe vera maskemi nasıl hazırlıyorum?

Ben karma bir cilde sahibim.Aloe vera çiçeğinin özelliği ise yağlandırmadan nemlendirmesi işte bu yüzden genelde yağlı ve karma cilde sahipseniz size çok uygun doğal cilt nemlendirme yöntemi olabilir ama kuru ciltler için de ayrı bir maske tarifi yazacağım.Haydi başlayalım o zaman! 😍


♡YAĞLI VE KARMA CİLT TİPİ İÇİN ALOE VERA MASKESİ ♡

Malzemeler
1-Bir yumurta (Yumurtanın yüzü germe özelliği sayesinde kırışıklık belirtinizin başlamış olduğu yüz bölgelerinize de iyi gelecektir.
2-Aloe vera jeli (Bir yapraktan elde etmiş olduğunuz jel sizin için yeterli
3-Bal(İçerisindeki vitaminler sayesinde cildinizi besleyecek.)
4-1 yemek kaşığı arpa unu eğer yok ise normal buğday unu da kullanabilirsiniz.
Maskenin Uygulanışı
Bu malzemeleri el blenderinizden geçirerek iyice karıştırıp haftada 1 kez yüzünüze uygulayıp ılık su ile durulayabilirsiniz.Yaklaşık 30 dk bekleyebilirsiniz.

♡KURU CİLT TİPİ ALOE VERA MASKESİ ♡

Malzemeler

1-Hindistan cevizi yağı (Eğer yok ise alternatif olarak besleyici herhangi bir doğal yağı kullanabilirsiniz.
2-Aloe vera jeli (Yine tek bir yapraktan elde ettiğiniz kadarı yeterli.)
Maskenin Uygulaması
Bu malzemeleri el blenderinizden geçirerek iyice karıştırıp 2 günde bir yüzünüze uygulayıp ılık su ile durulayabilirsiniz.Yaklasık 40 dk bekleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ PÜF NOKTALARI VE BİLGİLER!
Aloe vera cilt bakımı maceram

☆Eğer gün içinde cildinizin yorulduğunu ve yaşlanmaya başladığını hissediyorsanız salatalık suyu ve aloe vera jelini karıştırarak yüzünüze sürebilir ve böylece günün yorgunluğunu cildinizden atabilir ve aynı zamanda yağlanma karşıtı bir maske elde edebilirsiniz.
Aloe vera cilt bakımı maceram


☆Cilt lekeleriniz,yüzünüzde koyu halka görünümü,güneş lekeleriniz var ise yine aloe vera jeli ile bir adet limon suyunu iyice karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Bugünkü yazımın da sonuna gelmiş bulunmaktayız.Sorularınızı yorum bölümüne bırakmanız yeterli.Elimden geldiğince cevaplamaya ve sizlere yardımcı olmaya çalışırım.Güzellikle kalın bir sonraki yazımda buluşmak üzere hepinize sevgiler...♡

Bir sonraki  evde kirpik lifting uygulamasınının nasıl yapılacağını anlattığımızyazımız için tıklayınız 

Yorum Gönder

0 Yorumlar